Korzyści płynące z jazdy konnej

Zawsze marzyłam o tym by dosiąść takiego prawdziwego ogiera – konia rzecz jasna, takie zwierzę – bez skojarzeń 😛 Z drugiej jednak strony okropnie się bałam i nie mogłam się przełamać.

Kiedy jednak się odważyłam – zakochałam się. Nie sądziłam, że jazda konna może być aż tak wciągająca i przyjemna. Nie ma dla mnie lepszego sposobu na odstresowanie jak właśnie przejażdżka na koniu. Ponadto z jazdy konnej płynie wiele korzyści – jakich? Już mówię 🙂

Po pierwsze jazda konna poprawia zdolności ruchowe – pobudza do pracy mięśnie, które przy innych czynnościach fizycznych pozostają nieruszone, stąd często konie wykorzystywane są w fizykoterapii. Ponadto rozciągamy mięśnie rąk i dłoni – podczas trzymania za wodze.

Po drugie – w trakcie jazdy na koniu poprawia się nasza równowaga. Musimy balansować ciałem – wyczuć odpowiednie położenie i go utrzymać. Jazda konna wpływa również korzystnie na nasze krążenie oraz na oddychanie. Pozytywnie oddziałuje także na proces trawienny.

Niewątpliwie jazda konna ma bardzo pozytywny wpływ na nasze ciało i zdrowie. Jednak to jedna strona medalu – jest jeszcze ta druga, czyli aspekt emocjonalny. Podczas dosiadania konia wywiązuje się silna więź, która uczy cierpliwości, zrozumienia oraz wytrwałości. Jazda na koniu znakomicie odstresowywuje, uspokaja i wycisza człowieka. Jeśli pójdziemy o krok dalej i podejmiemy się opieki nad koniem to nauczymy się również bardzo dużej odpowiedzialności.

Próbowałyście już może jazdy konnej? Jeśli nie to polecam – wspaniałe doświadczenie! Warto również zainteresować jazdą konną dzieciaki – jeżeli je już posiadacie. Nic tak nie rozwija dziecka ruchowo i emocjonalnie jak kontakt z końmi. Konie to niezwykle mądre i dające wiele pozytywnych odczuć zwierzęta.